ABD’de okuyan uluslar arasi ögrenciler icin ögrenci vizesi

adminvisa

Ögrenci vizesi ne basvurmak icin ögrencilerin I-20 A-B sertifikasina ihtiyaci olacak. I-20’yi almaya hak kazanmak icin tüm workshoplari ve programları içeren tam zamanlı bir sınıfa kaydolmanız gerekir. I-20 sertifikasini almak icin programda kabul edilmis olmaniz gerekir. Ögrenci vizesi almak için yeterli finansal durumunuz olduğuna dair kanıt sunmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

www.michelledanner.com

SEVIS I 901 ÜCRETI HAKKINDA

ABD Hükümeti tarafından tüm I-20’ler için ödenmek üzere SEVIS I-901 ücreti talep edilmektedir. Bu ücreti I-20 başvurunuz işleme koyulduktan ve bir SEVIS Kimlik numarası oluşturulduktan sonra ödeyebilirsiniz.

VİZE BAŞVURU SÜRECİ

I-20 Sertifikanızı veya en azindan SEVIS Kimlik No. aldıktan sonra, ögrenci vizesi için başvuru sürecine başlayabilirsiniz.

* Kanada vatandaşları:

Kanadalıların çalışma vizesi için başvuruda bulunmalarına gerek yoktur, ancak öğrenci statüsü ile ABD’ye girmeniz gerekir. ABD’ye bu F-1 statüsü ile girmek icin I-20 sertifikasina, Kanada vatandasliginin kanit belgesine ve yasam masraflarinizi ödeyecek paranizin oldugunu kanitlayan finansal belgelere ihtiyaniz var.

F-1 veya M-1 vizesi almak icin, DS-160 Vize basvurusunu tamamlamaniz ve vize görüsmesi icin bulundugunuz ülkenizdeki ABD Konsoloslugundan randevu almaniz gerekir. Bu görüsmede, size vize verilip verilmeyecegine karar verilecekti. Ayrica bu görüsmede ABD’deki egitim ve yasam harcamalarinizi ödeyebildiginize dair kanit saglamaniz istenecektir. Aile baglari, ikametgah, is yeri veya okulunuz gibi göc etmeyi planlamadiginizi kanitlayan evraklari göstermeniz gerekmektedir. Neden bu egitimi almayi sectiginiz ve ülkenize döndügünüzde bu egitimi nasil kullanacaginizda sorulabilir. Vize randevusu almak için geçen süre her ülkede farklılık gösterir. Ve Vize görüşmesi ve ABD Konsolosluklari hakkinda bilgi almak için lütfen bu web sitesine bakın.

Amerika Birleşik Devletleri’ne öğrenci vizesiyle girme

Vize, ABD’ye giriş garantisi vermez. Vize, yalnızca yabancı bir vatandaşın ABD’ye giriş limanına (genellikle bir havaalanı) seyahat etmesine ve Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş izni istemesine izin verir. Giriş Limanı İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) yetkilileri, Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul edilmesine izin verme veya reddetme yetkisine sahiptir.

Pasaportunuzu, vizenizi ve giriş limanında I-20 Formunu sunduktan sonra, bir CBP yetkilisi bu kararı verecektir. Amerika Birleşik Devletleri’ne girmenize izin verildikten sonra, CBP yetkilisi bir giriş damgası veya I-94 Form, Varış / Ayrılma Kaydı belgesini sağlayacaktır.

CBP web sitesinden Amerika Birleşik Devletleri’ne giren Öğrenci ya da Değişim Ziyaretçileri için Gelişme Prosedürleri altındaki (F veya M vizesi olan) öğrencilere yönelik prosedürleri öğrenin. CBP web sitesini inceleyerek kabul ve giriş şartları, yiyecek getirme kısıtlamaları, tarım ürünleri ve diğer kısıtlanmış / yasaklanmış ürünler ve daha fazlasını öğrenin.

Vize BAŞVURUSU VE F1 VİZE GÖRÜŞME HAKKINDA DAHA FAZLA BILGI İÇİN TIKLAYINIZ